Av. M. Efser Karayel-Keßler, LL.M. (Cologne)

Ortak Avukat

İletişim

Eğitim

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Köln Üniversitesi Hukuk Yüksek Lisans

Av. M. Efser Karayel-Keßler, LL.M. (Cologne) hakkında

1981, İzmir doğumlu Av. Efser Karayel Keßler, LL.M. (Cologne), İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi’nde YÖK’ten tam burslu olarak hukuk okumuş ve Eylül 2003 tarihinde Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden üstün başarıyla mezun olmuştur. M. Efser Karayel Keßler, 2004’ün sonunda İzmir Barosuna bağlı olarak yaptığı avukatlık stajını tamamlamış ve Şubat 2005 tarihinde eğitim amacıyla Almanya’nın Köln şehri’ne yerleşmiştir.

Avukat, Almanya’da bulunduğu ilk dönemde dil akademileri ve Köln Üniversitesi dil kursunda Almanca öğrenmiştir. Bu dönemde Av. Efser Karayel Keßler ayrıca Av. Jens Grimmelijkhuizen’in Köln’deki hukuk bürosunda Türk Hukuku ile ilgili konularda danışmanlık hizmeti vermiş ve Merkezi Dresden’de bulunan Deutsche Werkstätten Hellerau GmbH’nın yavru şirketinin İstanbul’da kurulması projesinde rol almıştır.

Av. Efser Karayel Keßler 2008’de Batı Alman Televizyon ve Radyo Kurumunun [Westdeutscher Rundfunk (WDR)] bünyesindeki Köln Radyosu’nda 10 gün radyoculuk stajı yapmış ve 2008-2009 yıllarında kuruma radyo haberleri hazırlamıştır.

Avukat, dil kurslarını tamamladıktan sonra Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimine devam ederek 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır (bitirme notu: summa cum laude). Avukatın yüksek lisans tezinin konusu Uluslararası Taşınır Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler (Viyana) Konvensiyonu’na göre tazminat sorumluluğu ve borçlunun CISG Md. 79 Fıkra 1 gereğince sorumluluktan kurtulmasıdır (“Die Schadenersatzhaftung nach CISG und die Haftungsbefreiung des Schuldners nach Art. 79 I CISG”).

Av. Efser Karayel Keßler, yüksek lisansı sırasında 2009 yılında Federal Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı’nda (Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung) 6 haftalık hukuk stajı yapmıştır. Ayrıca Av. Efser Karayel Keßler, Kasım 2008-Kasım 2010 tarihleri arasında, yine yüksek lisansı sırasında, iki yıl boyunca dünyanın en büyük 4 hukuk şirketinden biri olan Freshfields Bruckhaus Deringer LLP şirketinin Köln Bürosu’nda şirketler hukuku/birleşme ve devralmalar (Corporate/M&A) departmanında yarı zamanlı (parttime) olarak çalışmıştır.

Yüksek lisansındaki başarısı nedeniyle Köln Üniversitesi’nde doktora programına alınma hakkı elde eden Av. Efser Karayel Keßler, doktorasinin ilk 21 ayında Alman Carl-Arthur Pastor Vakfı’nın doktora bursuna hak kazanmıştır. Bursunun bitmesinin ardından çalışma hayatına geri dönen Av. Efser Karayel Keßler, Mayıs 2013 – Nisan 2016 tarihleri arsında Generali Deutschland Holding AG’nin hukuk departmanında yarı zamanlı (partime) çalışmıştır. Avukat burada şirketler hukuku, sigorta şirketlerinde compliance, işyeri ve işletme devirleri, sözleşmeler hukuku, genel işlem şartları, kişisel verilerin korunması hukuku, iş hukuku, marka hukuku ve rekabet hukuku gibi çok geniş bir yelpazede çalışma imkanı bulmuştur.

Ekim 2016’dan bu yana büromuz bünyesinde çalışan Av. Efser Karayel Keßler doktora tezini bitirmek üzeredir, iyi derecede İngilizce ve Almanca konuşmaktadır ve Alman Hukuku ve Uluslararası Ekonomi Hukuku anlamında yoğun bilgi birikime sahitir.

Avukatın Doktora tezinin konusu: Asset Deal (işletme satımı) sırasında ortaya çıkan borca aykırılık hallerinin Türk ve Alman Hukuku’na göre sonuçları (“Leistungsstörungen beim Unternehmenskauf im Wege des Asset Deals nach türkischem Recht im Rechtsvergleich zum deutschen Recht”).

Anything worth having doesn’t come easy. There will be obstacles. There will be doubters. There will be mistakes. But with hard work, there are no limits.